Nr. | Föremål | Klubbat pris |
709 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Gjutjärn. Empire, 1800-talets första hälft. | Återrop |
710 | BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878. | 160 000 SEK |
711 | BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen". | 30 000 SEK |
712 | BORDSTELEFON. ELEKTRISK BUREAU, KRISTIANIA, NORGE, Ca 1885. No 15591. | Återrop |
713 | BORDSTELEFON. Firma Geisler, St Petersburg, Ryssland. 1800-talets senare del. | 115 000 SEK |
714 | LEICA IIIf, "Swedish Army" Nr: 822 926. Ca 1956. | 85 000 SEK |
715 | SVENSKA AKTIEBREV 1728-1899, en samling om 1198 aktiebrev samt diverse dokument rörande Göta kanal bolaget såsom regler. | 775 000 SEK |
716 | POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft. | Återrop |
717 | POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft, senbarock. | 9 000 SEK |
718 | POKAL, glas. Senbarock, 1700-talets första hälft. Troligen Kungsholms glasbruk. | Återrop |
719 | SPETSGLAS. Sverige, 1700-talets andra hälft. | 8 000 SEK |
720 | SPETSGLAS, sex (3+3) stycken. Sverige, 1700-tal. | 6 000 SEK |
721 | POKALER med LOCK, ett par, glas. Ca 1800, Göteborg eller Gjövik. | 16 000 SEK |
722 | BÄGARGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-tal. | Återrop |
723 | GLASSERVIS, 24 delar. Gustaviansk stil. | 23 000 SEK |
724 | GLASSERVIS, 94 delar. Kosta "Junior", 1900-tal. | 26 000 SEK |
725 | GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal. | 18 000 SEK |
726 | BARTMANKRUS, saltglaserat stengods. Tyskland, 1600-tal. | 6 500 SEK |
727 | TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal. | 3 200 SEK |
728 | KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen. | 9 000 SEK |
729 | SKÅL, fajans. Troligen Frankrike, 1700-tal. | Återrop |
730 | TALLRIKAR, fem stycken, fajans. Frankrike, 1700-tal. | Återrop |
731 | KALLSKÅLSKÅL med LOCK, fajans. Rörstrand 1700-tal. | Återrop |
732 | TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand, daterade 21/11-1758, 2/10-58 samt 3/12-58. | 11 500 SEK |
733 | TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal. | 7 000 SEK |
734 | FAT, fajans, Rörstrand, 1700-tal. | 16 500 SEK |
735 | FAT, fajans, Marieberg, 1700-tal. Ehrenreichs period. | 4 000 SEK |
736 | FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 3 000 SEK |
737 | URNA, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 15 000 SEK |
738 | KANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, (17)73. | 6 000 SEK |
739 | SMÖRASK med LOCK, fajans. 1700-tal, troligen Marieberg. | 5 000 SEK |
740 | TERASSVAS, fajans. Marieberg, Berthevins period, daterad 1/2-(17)69. | 16 500 SEK |
741 | TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 5 500 SEK |
742 | FIGURIN, porslin. Marieberg, 1700-tal. | 10 000 SEK |
743 | FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88). | 14 000 SEK |
744 | TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
745 | POTPOURRIURNA med LOCK, flintgods. Marieberg, troligen 1780-tal. | 6 000 SEK |
746 | FIGURIN, flintgods. 1800-tal. | 4 000 SEK |
747 | TABATIERE, porslin och förgylld silvermontering. Meissen, ca 1730. | 31 000 SEK |
748 | SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35. | 23 000 SEK |
749 | TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal. | 22 000 SEK |
750 | KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet. | 15 000 SEK |
751 | TEKANNA, porslin. Meissen. 1700-tal. | 11 000 SEK |
752 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735. | 3 000 SEK |
753 | TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73). | Återrop |
754 | TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814). | 6 500 SEK |
755 | KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal. | 5 000 SEK |
756 | FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal. | 38 000 SEK |
757 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal. | 6 000 SEK |
758 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal. | Återrop |
759 | SERVIS, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal. | 10 000 SEK |
760 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal. | 6 800 SEK |
761 | MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal. | Återrop |
762 | FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal. | Återrop |
763 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal. | 3 000 SEK |
764 | TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal. | 25 000 SEK |
765 | TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal. | 26 000 SEK |
766 | DESSERTTALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal. | 60 000 SEK |
767 | SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal. | 36 000 SEK |
768 | GLACIERER, ett par samt BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal. | 60 000 SEK |
769 | BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal. | 4 000 SEK |
770 | FAT, porslin. Berlin, 1700-tal. | 37 000 SEK |
771 | KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800. | 3 000 SEK |
773 | FAT, porslin. Nymphenburg, 1750-60-tal. Bustellis period. | Återrop |
774 | FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760. | 42 000 SEK |
775 | FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, 1760-65. | 4 500 SEK |
776 | Figurin, porslin. Ludwigsburg. | 3 000 SEK |
777 | TEKANNA, porslin. Frankenthal, 1700-tal. | 1 500 SEK |
778 | FIGURINER, två stycken, porslin. Frankenthal, 1700-tal. | 6 000 SEK |
779 | FIGURIN, porslin. Höchst, troligen 1700 talets andra hälft. | 5 000 SEK |
780 | FIGURGRUPP, porslin. Höchst, troligen 1770-tal. | 15 000 SEK |
781 | KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal. | 28 000 SEK |
782 | KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal. | 20 000 SEK |
783 | KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal. | 15 000 SEK |
784 | KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal. | 26 000 SEK |
785 | KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal. | 18 000 SEK |
786 | PLATEAU À DEUX POTS, porslin. Frankrike, "Sèvres", troligen 1700-tal. | Återrop |
787 | KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal. | Återrop |
788 | GLACIERER med INSATS och LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Empire, | 11 000 SEK |
790 | VAS, porslin. Sèvres, daterad 1889, samt 1893 för dekorationen. | Återrop |
791 | ISKLOCKA, porslin. Kunglig Dansk omkring år 1800. | 4 500 SEK |
792 | SERVIS, 97 delar, porslin. "Musselmalet", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 44 000 SEK |
793 | TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 32 000 SEK |
794 | KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal. | 22 000 SEK |
795 | CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica, Royal Copenhagen, 1900-tal. | 24 000 SEK |
796 | TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Kungl dansk, “Flora Danica”, 1900-tal. | 12 000 SEK |
797 | GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 17 500 SEK |
798 | VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 12 500 SEK |
799 | VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl dansk, 1900-tal. | 10 000 SEK |
800 | FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal. | 12 000 SEK |
801 | SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 10 000 SEK |
802 | FAT, två stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 10 500 SEK |
803 | FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 6 500 SEK |
804 | IKON, Ryssland 1800-tal. | 5 000 SEK |
805 | IKON, Ryssland, 1800-tal. | 10 000 SEK |
805A | IKON, Ryssland 1800-tal. | Återrop |
806 | IKON, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1896. | 30 000 SEK |
807 | CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal. | 18 500 SEK |
808 | CHARKA, omärkt, Ryssland 1700-1710. | 18 500 SEK |
809 | MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805. | 30 000 SEK |