Föreställande den polska trolovningen, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13, längd 14 cm.
Nagg. En av figurerna med lagning på hatten.
1700/1800-tal.
Modell after J.J. Kändler and P. Reinicke, Die Polnische Verlobung 1745-50.