Sittande herde och herdinna med höns och blomsterkorgar, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 11 cm.
Skador, lagningar. (2)
Hernmarck, Carl: "Marieberg- En lysande representant för svenskt 1700-tal." compare pl. 109, page 174.
Dahlbäck Lutteman, Helena:"Svenskt porslin- fajans, porslin och flintgods 1700-1900", compare pl. page. 105.