Nr. | Föremål | Klubbat pris |
605 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko. | 65 000 SEK |
606 | LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85. | Återrop |
607 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. Carl Henrik Brolins art. | 49 000 SEK |
608 | LJUSKRONA, för sju ljus. Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustaviansk. | 64 000 SEK |
609 | LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800. | 34 000 SEK |
610 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
611 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 58 000 SEK |
612 | LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 58 000 SEK |
612A | LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 28 000 SEK |
615 | TAKARMATUR. Design Ernst Billgren 2010. | 145 000 SEK |
616 | AMPEL, för åtta ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 18 000 SEK |
617 | AMPEL, Empirestil, 1800-tal. H 130. | Återrop |
619 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 78 000 SEK |
620 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 30 000 SEK |
621 | KANDELABRAR, ett par. Empirestil, omkr 1900. | Återrop |
623 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
624 | LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början. | Återrop |
625 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 29 000 SEK |
626 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 18 000 SEK |
627 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
628 | LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början. | Återrop |
629 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 70 000 SEK |
630 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början. | 16 000 SEK |
631 | LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal. | Återrop |
632 | LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko. | 17 000 SEK |
633 | LJUSSTAKAR, två stycken, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1789 resp. 1802. | 13 500 SEK |
634 | GOLVUR, av Daniel Quare. London omkring 1710. Queen Anne. | 460 000 SEK |
635 | GOLVUR, av John Ellicott (1706-1772). London, 1700-tal. | Återrop |
636 | GOLVUR, av Markwick and Markham, London 1700-tal. | 16 000 SEK |
637 | GOLVUR. England, omkring 1800. | Återrop |
638 | GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. | 28 000 SEK |
639 | GOLVUR, av Olof Tidblad. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 25 000 SEK |
640 | VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk. | 14 000 SEK |
641 | VÄGGPENDYL, av Olof Ljungdahl (urmakare i Stockholm f. 1746, död 1780). Gustaviansk. | 24 000 SEK |
642 | VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil. | 25 000 SEK |
643 | BORDSUR, av Daniel Quare and Stephen Horseman. England 1720-tal. George II. | 250 000 SEK |
644 | BORDSUR, av Jacobeus Markwick. England, tidigt 1700-tal. Queen Anne. | 420 000 SEK |
645 | BORDSUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III. | Återrop |
646 | BORDSUR, av David Lestourgeon. London, tidigt 1700-tal. Barock. | 32 000 SEK |
647 | BORDSUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. | 20 000 SEK |
648 | BORDSUR, av Elias Weckherlin. Tyskland, 1600-talets andra hälft. | 10 500 SEK |
649 | BORDSUR, av Wolffgand Günter. Gedau, 1600-talets slut. | 125 000 SEK |
650 | BORDSUR, av Anders Forssman, Jönköping (f. 1690, d. 1767). Senbarock. | Återrop |
651 | BORDSUR, av Adolph Fredrik Bjurman, Norrköping, omkring år 1800. Sengustavianskt. | 9 000 SEK |
652 | BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal. | 36 000 SEK |
653 | LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt. | 66 000 SEK |
654 | LYKTUR. England, 1600/1700-tal. | 14 500 SEK |
655 | LYKTUR. Frankrike, 1700-tal. | 15 000 SEK |
656 | KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence. | 22 000 SEK |
657 | BORDSUR, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766, död 1769). Rokoko. | 14 000 SEK |
658 | KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 21 000 SEK |
659 | BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. "Au Sauvage, L'Amerique". | 225 000 SEK |
660 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 42 000 SEK |
661 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 36 000 SEK |
662 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 18 500 SEK |
663 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 30 000 SEK |
664 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 25 000 SEK |
665 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 21 000 SEK |
666 | MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI. | Återrop |
667 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
668 | BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början. | 40 000 SEK |
669 | BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire. | 29 000 SEK |
670 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
671 | BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början. | 16 500 SEK |
672 | BORDSPENDYL, empire, av Jonas Cederlund (hovurmakare i Stockholm 1799-1825). | Återrop |
673 | BORDSPENDYL, av Anders Hjerpe. Empire, 1820-tal. | Återrop |
674 | GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London. | 76 000 SEK |
675 | BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV. | 21 000 SEK |
676 | BORDSUR. Tyskland, 1600-tal. | 36 000 SEK |
677 | RESEUR, av Jacob Gierkie, daterat 1647. Barock. | 48 000 SEK |
678 | BORDSPENDYL. Tyskland, 1600-talets slut. Barock. | 13 000 SEK |
679 | BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio (1759-1814). Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 125 000 SEK |
680 | VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire. | 27 000 SEK |
681 | BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike 1700-talets slut. | Återrop |
682 | BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal. | 30 000 SEK |
683 | SKEPPSKRONOMETER, Henri Motel (1786-1859), Horologer de la Marine, No 164. 1830-tal. | 210 000 SEK |
684 | SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt. | 17 000 SEK |
685 | JORDGLOB GLOBUS TERRAQUEUS OCH HIMMELSGLOB GLOBUS COELESTIS, av Anders Åkerman 1766 och Fredrik Akrel 1791. | Återrop |
687 | SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 70 000 SEK |
688 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 40 000 SEK |
689 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 36 000 SEK |
690 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 15 000 SEK |
691 | SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan. | 9 500 SEK |
692 | SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan. | 14 000 SEK |
693 | SALTKAR, fyra stycken, av Johan Malmstedt, Göteborg 1820. Empire. | 12 000 SEK |
694 | SALTKAR, ett par, porfyr, sengustavianska Älvdalen, omkring 1800. | Återrop |
695 | BORDSPLATEAU. Sverige, 1800-talets första del. Empire. | 63 000 SEK |
696 | BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början. | 25 000 SEK |
697 | TAZZOR, ETT PAR, SAMT EN ETAGÈRE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 35 000 SEK |
698 | BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal. | 14 000 SEK |
699 | KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko. | 18 500 SEK |
700 | SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791. | 8 000 SEK |
701 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-tal. Louis XV, Caffieris art. | 50 000 SEK |
702 | BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire. | 17 000 SEK |
703 | LÄSLAMPA, för två ljus. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko. | 40 000 SEK |
704 | LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 8 500 SEK |
705 | SPANJOLETTER, fyra stycken. 1800-tal. | 4 500 SEK |
706 | VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal. | 48 000 SEK |
707 | FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft. | 100 000 SEK |
708 | TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft. | 32 000 SEK |