Förgylld brons. Rikdekor av palmettblad, fjällningar samt lagerranka. Höjd 62 cm.
Omarbetad kandelaber, lagningar.
Bengt Johansson collection.
Katalog över antikviteter och konstsaker som tillhört framlidne Bengt Johansson, Stockholm 1960, auktionens ampel har katalognr 650, avbildad pl. 88.