Nr. | Föremål | Klubbat pris |
501 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 30 000 SEK |
502 | BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1781 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk. | 750 000 SEK |
503 | BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk. | Återrop |
504 | BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk. | 48 000 SEK |
505 | BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 70 000 SEK |
506 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
507 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
508 | BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804). | Återrop |
509 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 150 000 SEK |
510 | BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt. | 590 000 SEK |
511 | SEKRETÄR, av Jean-Pierre Latz (ca 1691-1754). Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | Återrop |
512 | BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock. | 11 000 SEK |
513 | TEBORD, med fajansbricka. Stralsund, 1700-talets andra hälft. | 115 000 SEK |
514 | BORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 30 000 SEK |
515 | BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art. | 18 000 SEK |
516 | BORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Sengustavianskt. | 16 000 SEK |
517 | BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 11 000 SEK |
518 | BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 21 000 SEK |
519 | BORD, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16). Sengustavianskt. | 10 000 SEK |
520 | FÄLLBORD, ett par. Mälardalen, omkring år 1800. | 23 000 SEK |
521 | FÄLLBORD, två stycken, av Lars Eric Lindell (verksam i Köping 1818-1843). | Återrop |
522 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 10 000 SEK |
523 | FÄLLBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813 ). | Återrop |
524 | SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt. | 33 000 SEK |
525 | SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt. | 22 000 SEK |
526 | SPELBORD. Baltikum, 1800-talets första hälft. Empire. | 15 000 SEK |
527 | SALONGSBORD. Baltikum, empire, 1800-talets första hälft. | Återrop |
528 | STENBORD. Skåne, 1800-tal. | 76 000 SEK |
529 | MATBORD. England, omkring år 1800 och senare. | 18 000 SEK |
530 | MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal. | Återrop |
531 | KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska. | 170 000 SEK |
532 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | Återrop |
533 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. Ritat av Louis Masreliez, utfört av Jean Baptiste Masreliez. | 56 000 SEK |
534 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 20 000 SEK |
535 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. Pehr Ljungs art. | Återrop |
536 | KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 42 000 SEK |
537 | KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 28 000 SEK |
538 | PIEDESTAL, empirestil, Sverige, 1800-tal. | Återrop |
539 | BORD. Barock, 1700- talets första hälft. | 26 000 SEK |
540 | HIMMELSÄNG. Barock/barockstil, 1600/1800-tal. | Återrop |
541 | SÄNG OCH SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-slut. | 50 000 SEK |
542 | SALONGSMÖBEL, sju delar. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. Ephraim Ståhls art. | 210 000 SEK |
543 | SALONGSMÖBEL OCH BORD, åtta delar. Sengustaviansk stil omkring år 1900. | 36 000 SEK |
544 | BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
545 | BANKETTSOFFA, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 7 000 SEK |
546 | BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
547 | SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 35 000 SEK |
548 | BERGERE. Erik Öhrmarks art (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk. | 36 000 SEK |
549 | BERGERE, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk. | 37 000 SEK |
551 | BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XV. | 21 000 SEK |
552 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
553 | KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
554 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 26 000 SEK |
555 | KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
556 | KARMSTOL. Gustaviansk, 1700-talets slut. Gripsholmsmodell. | 26 000 SEK |
557 | KARMSTOL/GUNGSTOL, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777 ). Gustaviansk. | 9 000 SEK |
558 | KARMSTOLAR, ett par. Troligen av Joseph Ruste, för kronprins Gustav (IV) Adolfs hovstat 1778. Gustavianska. | 65 000 SEK |
559 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustavianska. | 35 000 SEK |
560 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska. | 40 000 SEK |
561 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
562 | KARMSTOLAR, tre snarlika. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska. | 40 000 SEK |
563 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. Ephraim Ståhls art. | 70 000 SEK |
564 | KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 35 000 SEK |
565 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | Återrop |
566 | KARMSTOLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 36 000 SEK |
567 | KARMSTOLAR, 4 ST OCH STOLAR, 6 ST, senempire, Ryssland/Baltikum, 1800-talets första hälft. | Återrop |
568 | STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 25 000 SEK |
569 | STOLAR, fyra stycken. Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
570 | STOLAR, fem stycken. Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 56 000 SEK |
571 | STOLAR, fyra stycken, av Erik Öhrmark (3) och Ephraim Ståhl (1). Gustavianska. | 32 000 SEK |
572 | STOLAR, fem stycken. Gustavianska, 1700-talets slut. | 33 000 SEK |
573 | STOLAR, 2+2 st. Gustavianska stockholmsarbeten. | 44 000 SEK |
574 | STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska. | 7 000 SEK |
576 | TABURETTER, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 32 000 SEK |
577 | TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark ( mästare i Stockholm 1777 - 1813 ). Gustavianska. | 10 500 SEK |
578 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 15 500 SEK |
579 | TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Sengustaviansk. | 9 000 SEK |
580 | SPEGLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 220 000 SEK |
581 | SPEGEL. Troligen Burchardt Prechts verkstad (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock. | Återrop |
583 | SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft. | Återrop |
584 | RAM/SPEGEL. 1700/1800-tal. | 18 000 SEK |
585 | SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 48 000 SEK |
586 | SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
587 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
588 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 18 000 SEK |
589 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 21 000 SEK |
590 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 44 000 SEK |
591 | SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelmakare i Stockholm 1774-1816). Gustaviansk. | 16 500 SEK |
592 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk. | 18 000 SEK |
593 | SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 23 000 SEK |
594 | SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 29 000 SEK |
595 | SPEGEL. Stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. Gustaviansk. | 37 000 SEK |
597 | SPEGEL. Sengustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
598 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustavianska. | 15 000 SEK |
599 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Troligen Göteborgsarbeten. 1800-talets början. Empire. | 50 000 SEK |
600 | APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe. | 72 000 SEK |
601 | APPLIQUER, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire. | 37 000 SEK |
602 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil. | 28 000 SEK |
603 | APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Empirestil, omkring år 1900. | 17 000 SEK |
604 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko. | 68 000 SEK |