SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Troligen Göteborgsarbeten. 1800-talets början. Empire.
Förgyllda och patinerade. Ljusarmar av mässing. Oval form med krönande vinrankor. Dekor av pastellage i form av bladstav. Höjd inkl ljusarmar 74, bredd 43 cm.
En maskstungen, senare glas, skador.
×
Logga in
Kunde inte logga in