Fanerad med björk, jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av urna och lagergirlander. Skivan märkt undertill med rödkrita "Palin" (Nils P. möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Längd 92, bredd 53, höjd 85,5 cm. Nyckel medföljer.
Gammal med troligen ej ursprunglig skiva, beslag saknas ställvis, delvis senare beslag, maskstungen.