Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1226. FICKUR, Rogers, London, cylindergång, repeter. 1700-talets andra hälft.
1226. FICKUR, Rogers, London, cylindergång, repeter. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
803. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
803. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
749. TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.
749. TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. SEMIANTIK KASHGAI. 200 x 131,5 cm.
254. SEMIANTIK KASHGAI. 200 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. SEMIANTIK GHOM. 190,5 x 134,5 cm.
245. SEMIANTIK GHOM. 190,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1527. FIGURIN, porslin. Sen Qing dynasti.
1527. FIGURIN, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
150. John Bauer, "Vingmor".
150. John Bauer, "Vingmor".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Albert Theodor Gellerstedt, "Sjöbodar", Faludden, Gotland.
116. Albert Theodor Gellerstedt, "Sjöbodar", Faludden, Gotland.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1512. ASIETTE, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1512. ASIETTE, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1430. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1430. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1560. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1560. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
244. SEMIANTIK DAGESTAN troligen. 209,5 x 93 cm.
244. SEMIANTIK DAGESTAN troligen. 209,5 x 93 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
886. SOCKERSKRIN, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1820. Empire.
886. SOCKERSKRIN, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1820. Empire.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
960. BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal.
960. BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. RING, Cartier, guld.
1078. RING, Cartier, guld.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1451. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong, (1736-95).
1451. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
784. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
784. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1262. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
1262. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
787. KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal.
787. KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1443. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1443. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1101. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1951.
1101. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1951.
Klubbat pris 
7 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
238. VÄST, siden. Höjd 105 cm. Kina omkring 1900, sen Qing.
238. VÄST, siden. Höjd 105 cm. Kina omkring 1900, sen Qing.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1530. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
1530. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
159. JENS-FERDINAND WILLUMSEN, torrnål, sign o dat 1888/1895.
159. JENS-FERDINAND WILLUMSEN, torrnål, sign o dat 1888/1895.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
458. Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar.
458. Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1561. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1561. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1559. KOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1559. KOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
258. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 143 x 74 cm.
258. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 143 x 74 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
259. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
259. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
169. Nils Möllerberg, "Dansen".
169. Nils Möllerberg, "Dansen".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1485. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti.
1485. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1499. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1499. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
820. BÄGARE, möjligen av Alexander Matisyen, Moskva 1875.
820. BÄGARE, möjligen av Alexander Matisyen, Moskva 1875.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. Axel Petersson Döderhultarn, Tjur.
192. Axel Petersson Döderhultarn, Tjur.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1546. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1546. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
754. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
754. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
748. SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.
748. SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1578. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1578. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1580. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
744. TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
927. SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691.
927. SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1542. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1542. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke och ko.
190. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke och ko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1488. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1488. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
922. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778.
922. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1418. VAS, porslin. Qing dynastin..
1418. VAS, porslin. Qing dynastin..
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1369. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
807. CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal.
807. CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. CHARKA, omärkt, Ryssland 1700-1710.
808. CHARKA, omärkt, Ryssland 1700-1710.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.
760. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
743. FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).
743. FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
778. FIGURINER, två stycken, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
778. FIGURINER, två stycken, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1095. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1940-tal.
1095. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1940-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1522. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1522. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1362. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1362. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1375. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1375. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1575. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
1575. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1035. RING, W.A. Bolin, fem briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1930-tal.
1035. RING, W.A. Bolin, fem briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar.
452. Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
470. GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad.
470. GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
463. Egron Lundgren, Indisk flicka.
463. Egron Lundgren, Indisk flicka.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1577. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1549. SKÅL, porslin. Qing dynastin med sex karaktärers Ming mäke.
1549. SKÅL, porslin. Qing dynastin med sex karaktärers Ming mäke.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

221. Folke Bensow, bänkar, ett par, ”Parkbänk N:r 1", Näfveqvarns bruk.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
120 000
 
SEK
ditt bud
115 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
110 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
105 000
 
SEK
ditt bud
100 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
120 000 SEK