Nr. | Föremål | Ändringar |
8 | AXEL NILSSON. Signerad Axel Nilsson. Akvarell. | Inköpt av säljaren på auktionen 1967 när Marta Nilssons kvarlåtenskap såldes. |
51 | Nils von Dardel, Studie till "Exotiskt landskap". | Korrekt titel Studie till "Exotiskt landskap" |
68 | Olle Olsson-Hagalund, "Kiosken". | Felaktigt kat nr under bilden i katalogen. |
113 | Inge Schiöler, "Grunnebukten, Öddö" (Stranden vid havet). | Ny titel "Grunnebukten, Öddö" |
159 | Endre Nemes, Stilleben. | Gouache och blandteknik på pannå 42 x 48 cm. |
258 | Henri Matisse, Figurstudie av präster. | Kopia av verifieringsbrev från Wanda de Guébriant, Les Héritiers Matisse, Paris, daterat den 14.5 1998 medföljer. |
305 | Josef Albers, "Hommage au carré". | Titel: "Hommage au carré". Tryckt av Atelier Arcay, Paris, utgiven av Denise René, Paris. |
315 | Olle Bærtling, "VEBAMA". | Exemplar utanför den signerade och numrerade upplagan om 100. |
316 | Olle Bærtling, "KIA". | Exemplar utanför den signerade och numrerade upplagan om 100. |
317 | Olle Bærtling, "IRA", ur: "Les Triangels de Baertling". | Exemplar utanför den signerade och numrerade upplagan om 100 (+ 5 HC) |
341 | Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril". | Marginalerna profesionellt konserverade/kompletterade (därför saknas vattenmärket). |
346 | Friedensreich Hundertwasser, "Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)". | Omfattas av följerätt (d). Droit de suite. |
361 | Joan Miró, "Le miroir de l'homme par les bêtes (André Frénaud)". | Den kompletta boken + separat svit om 8 signerade etsningar. |
363 | Joan Miró, "Les armes du sommeil". | Bladet möjligen något beskuret. |
383 | PORTFÖLJ, Ur: "La mysticité charnelle de René Crevel". | Följerätt tillkommer (d) |
413 | JOSEF FRANK, akvarell. | Följerätt tillkommer (d) |
473 | JOSEF FRANK, klaffbord, Firma Svenskt Tenn. | Josef Frank, klaffbord, modellnummer 1059. Mahogny, rektangulärt med rundade klaffar samt ett hyllplan. Längd 160 cm, bredd 45 cm, höjd 60 cm. Utrop 6-8.000 |
475 | JOSEF FRANK, tallrikar, 11 st, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre eller Gullaskruf. | Tallrikar 11 st; English:eleven glass plates. |
495 | SUNE LINDSTRÖM, sannolikt, fåtöljer, ett par, Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal sannolikt. | Formgivare Sune Lindström för NKs Trivaserie. |
528 | OKÄND FORMGIVARE samt VICKE LINDSTRAND, vitrinskåp med skåpdel, ca 1933. | En glasdörr ersatt med ograverat glass. |
532 | OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal. | Slitage, smärre fanérskador. |
554 | OKÄND FORMGIVARE, byrå, Reiners, Mjölby 1930-tal. | Skall vara Reiners; by Reiners. |
556 | ELIS BERGH, bordsarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal. | Den övre delen av foten något skev/ lutar; Slightly lopsided/leaning. |
564 | OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal. | Okänd formgivare, sannolikt ej Boet. |
575 | JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling. | Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar. |
633 | Björn Weckström, BJÖRN WECKSTRÖM, halssmycke, Lapponia, Finland 1969, 18k. | En turmalin saknas. English;one tourmaline missing. |
645 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, armring, för Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, | Polerad järnmalm/ polished iron ore. |
646 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, örhängen, ett par, Georg Jensen Köpenhamn 1945-77, sterling. | Polerad järnmalm/ polished iron ore |
683 | SIMON GATE, vas, "Javadansös", Orrefors 1942. | Gravör Arthur Diessner; engraver Arthur Diessner. |
707 | INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, Orrefors 1961. | Signerad ORREFORS Ariel Du 107 K |
710 | INGBORG LUNDIN, vas, "Äpplet", Orrefors Gallery 1983. | Notera ingen nagg ; No chip. |
729 | EDVIN OLLERS, bägare på fot, två delar, Elme glasbruk 1933. | Lock saknas; cover missing. |
734 | ERIK HÖGLUND, vas, "Tjur", Studioglas Strömbergshyttan 1997. | Studioglas Strömbergshyttan.
Följerätt tillkommer (d) |
745 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | Ej avbildad i den tryckta katalogen; Not illustrated in the catalogue, please see web site picture. |
829 | VAS, stengods, Erich&Ingrid Triller, Tobo. | Följerätt tillkommer (d) |
830 | ERIK & INGRID TRILLER, vas, Tobo. | Fölljerätt tillkommer (d) |
831 | ERIK & INGRID TRILLER, vaser, 2 st, Tobo. | Följerätt tillkommer (d) |
832 | INGRID & ERIK TRILLER, vaser, 3 st, Tobo. | Följerätt tillkommer (d) |
867 | MICHAEL SCHILKIN, liggande lejon, Arabia, Finland 1940-tal. | Följerätt tillkommer (d) |
901 | MATTA. "Majas sten, ljus med rött". Gobelängteknik. 131 x 81,5 cm. | (d) |
902 | MATTA. "Tobias". Gobelängteknik. 403 x 255,5 cm. Signerad AB MMF AMF. | (d) |
913 | MATTA. Flossa. 182 x 232 cm. Efter Picasso. | Carl Axel Valéns Stiftelse. |
939 | MATTA. "Höstgentianta". Rölakan. 246,5 x 191 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). | "Höstgentianta". |