"Le miroir de l'homme par les bêtes (André Frénaud)"
Den kompletta boken, 1972, om 5 etsningar med akvatint (varav 3 i färg). Separat svit om 8 etsningar (varav 3 i färg) samtliga signerade med blyerts 10/40, unikt kollage signerat med blyerts 10/10, textsidor, Justification du tirage signerat av författaren och konstnären exemplar 10, etsningarna tryckta av Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. Förvarade lösa i tygklädd skyddsportfölj. 46 x 34 cm.
Skyddsportföljen något sliten.
Den kompletta boken + separat svit om 8 signerade etsningar.
Carl Axel Valéns Stiftelse.
Dupin 566-570, 1317-1325. Cramer 159.