Graverad dekor. Signerad ORREFORS. GATE. 2566. A. 8. D. (gravör Arthur Diessner)Höjd 34 cm.
Smärre repor.
Gravör Arthur Diessner; engraver Arthur Diessner.
Helmut Ricke, Lars Thor, "Schwedische Glas-manufakturen, Produktionskataloge 1915-60", Prestel-Verlag, München 1987, sid 211.
Modellen formgiven år 1940-41 och finns i avbildad i priskurant från 1946, då den kostade 275 kr.