Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1437. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
1437. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
12 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.45 ct.
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
915. COLLIER, Bulgari, 'Bulgari' vitguld med onyx.
915. COLLIER, Bulgari, 'Bulgari' vitguld med onyx.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
307. Marcus Larsson, Nattlig seglats.
307. Marcus Larsson, Nattlig seglats.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
835. BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.
835. BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
539. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
539. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
569. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
569. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
385. Hendrick van der Burgh, Gårdsexteriör med lekande barn och hund.
385. Hendrick van der Burgh, Gårdsexteriör med lekande barn och hund.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
624. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
624. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
471. SPELBORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
471. SPELBORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
548. TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
548. TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1647. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1647. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
109. Bruno Liljefors, Albert Engström på jakt.
109. Bruno Liljefors, Albert Engström på jakt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
514. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
513. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
513. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
2. Alfred Bergström, Sommarlandskap, Concarneau.
2. Alfred Bergström, Sommarlandskap, Concarneau.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1159. AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.
1159. AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
333. Adriaen van Ostade Hans efterföljd, Värdshusinteriör med festande bönder.
333. Adriaen van Ostade Hans efterföljd, Värdshusinteriör med festande bönder.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
678. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
678. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
675. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
675. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
332. JAN WILS, hans krets. Olja på pannå.
332. JAN WILS, hans krets. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1604. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1604. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
550. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
550. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
532. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
532. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1651. FIGURINER, två stycken, porslin. Kina troligen tidigt 1900-tal.
1651. FIGURINER, två stycken, porslin. Kina troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
491. BIBLIOTEKSBORD. Nygotik, 1800-talets mitt.
491. BIBLIOTEKSBORD. Nygotik, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
121 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
551. TABURETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
551. TABURETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
862. RING, lila-rosa stjärnsafir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
862. RING, lila-rosa stjärnsafir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
309. Gustaf Wilhelm Palm, Utsikt från Djurgården.
309. Gustaf Wilhelm Palm, Utsikt från Djurgården.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
429. Christian Didrik Forssell, Carolus XIV Johannes, Rex Sveciae & Norwegiae.
429. Christian Didrik Forssell, Carolus XIV Johannes, Rex Sveciae & Norwegiae.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
115. Carl Larsson, Kung Domalde. Studie till 'Midvinterblot'.
115. Carl Larsson, Kung Domalde. Studie till 'Midvinterblot'.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
748. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202,5 x 131 cm.
748. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202,5 x 131 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
501. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
501. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1356. KAFFE och TESERVIS, 29 delar, porslin. Berlin, 1913.
1356. KAFFE och TESERVIS, 29 delar, porslin. Berlin, 1913.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
517. BERGERE. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
517. BERGERE. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
383. Friedrich Nerly dä Hans art, Tunnel i Possillipo, Neapel.
383. Friedrich Nerly dä Hans art, Tunnel i Possillipo, Neapel.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
378. Jean Francois de Troy Hans krets, Backanal.
378. Jean Francois de Troy Hans krets, Backanal.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1379. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1379. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1702. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1702. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
510. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
510. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
596. LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.
596. LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
288. Pehr Hörberg, Korsfästelsen.
288. Pehr Hörberg, Korsfästelsen.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1113. HÄNGSMYCKE, små rosenslipade diamanter samt peridoter.
1113. HÄNGSMYCKE, små rosenslipade diamanter samt peridoter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1010. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60  ct.
1010. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1041. COLLIER, 21 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1041. COLLIER, 21 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
906. ARMRING, 95 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
906. ARMRING, 95 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1598. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1598. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
634. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början Empire. brons. Flocard á Paris.
634. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början Empire. brons. Flocard á Paris.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
679. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
679. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
655. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
655. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
683. BYST. Apollo di Belvedere. Efter antiken. Omkring 1900.
683. BYST. Apollo di Belvedere. Efter antiken. Omkring 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
657. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
657. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1591. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 12 000 SEK
1528. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1528. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1625. TALLRIKAR, 14 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1625. TALLRIKAR, 14 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
988. RING, droppformad opal med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
988. RING, droppformad opal med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
265. GIROLAMO GIANNI, olja på pappannå, sign o dat 1875.
265. GIROLAMO GIANNI, olja på pappannå, sign o dat 1875.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
761. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 244,5 x 151,5 cm.
761. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 244,5 x 151,5 cm.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1019. RING, briljantslipad diamant, ca 0.85 ct.
1019. RING, briljantslipad diamant, ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1213. POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal.
1213. POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
665. BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.
665. BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
361. Gravläggningen.
361. Gravläggningen.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
153. Pierre-Auguste Renoir, "Paul Cézanne".
153. Pierre-Auguste Renoir, "Paul Cézanne".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
780. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 322 x 245,5 cm.
780. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 322 x 245,5 cm.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1064. HÄNGEN, 2 st, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. 1800-tal.
1064. HÄNGEN, 2 st, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
318. Den heliga familjen.
318. Den heliga familjen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1090. HÄNGE, fem blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca. 0.60 ct.
1090. HÄNGE, fem blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca. 0.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
65. Anna Palm de Rosa, "Stockholms redd".
65. Anna Palm de Rosa, "Stockholms redd".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1393. RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr).
1393. RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1138. FICKUR, Patek Philippe & Co, Genève.
1138. FICKUR, Patek Philippe & Co, Genève.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
466. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
428. Christian Didrik Forssell, "Carolus XIV Johannes, Rex Sveciae & Norwegiae".
428. Christian Didrik Forssell, "Carolus XIV Johannes, Rex Sveciae & Norwegiae".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
920. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
920. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
51. Carl Fredrik Hill, "Stenyxformer i vattnet".
51. Carl Fredrik Hill, "Stenyxformer i vattnet".
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
23. Thure Wallner, Lövsångare i vårsol.
23. Thure Wallner, Lövsångare i vårsol.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
348. Benedette Gennari (Il Giovane) Hans krets, Danae och guldregnet.
348. Benedette Gennari (Il Giovane) Hans krets, Danae och guldregnet.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
268. Ulrica Fredrica Pasch, "Petrus Nensen" (1711-1788).
268. Ulrica Fredrica Pasch, "Petrus Nensen" (1711-1788).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. Andrea Vaccaro Hans krets, Johannes Döparen.
359. Andrea Vaccaro Hans krets, Johannes Döparen.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
270. Per Krafft d.y., Allegorisk kvinnofigur.
270. Per Krafft d.y., Allegorisk kvinnofigur.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1380. FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal.
1380. FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1667. GOLVURNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1667. GOLVURNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
613. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.
613. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
847. SKED med kronknopp, av Lars Månsson d.ä., (verksam i Mariestad -1613-1662-).
847. SKED med kronknopp, av Lars Månsson d.ä., (verksam i Mariestad -1613-1662-).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK