Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
185. Anders Zorn, "Byspelman".
185. Anders Zorn, "Byspelman".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
192. Anders Zorn, "Edö".
192. Anders Zorn, "Edö".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
175. Anders Zorn, Herr och fru Fürstenberg.
175. Anders Zorn, Herr och fru Fürstenberg.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
182. Anders Zorn, "Olandine".
182. Anders Zorn, "Olandine".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
194. Anders Zorn, "Modellen läser brev".
194. Anders Zorn, "Modellen läser brev".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
184. Anders Zorn, "Emma Rasmussen".
184. Anders Zorn, "Emma Rasmussen".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
177. Anders Zorn, "Biljard".
177. Anders Zorn, "Biljard".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
193. Anders Zorn, "The new maid".
193. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
562. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
562. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1575. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1575. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
621. GOLVUR. England, 1700-talets slut.
621. GOLVUR. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
560. SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.
560. SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
795. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
795. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1082. ÖRHÄNGEN, 116 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct.
1082. ÖRHÄNGEN, 116 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
893. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct i from av hjärta.
893. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct i from av hjärta.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
947. ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900.
947. ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1478. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
1478. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
844. BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.
844. BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1104. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.05 ct.
1104. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.05 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1538. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1538. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
883. ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
883. ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
732. SEMIANTIK ANATOLISK. 192,5 x 141 cm.
732. SEMIANTIK ANATOLISK. 192,5 x 141 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
99. Olof Hermelin, Krocketspelare.
99. Olof Hermelin, Krocketspelare.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
772. ANTIK SENNEH. 207,5 x 135 cm.
772. ANTIK SENNEH. 207,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
3. Georg Pauli, "Franskt landskap".
3. Georg Pauli, "Franskt landskap".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
304. Joseph Magnus Stäck, Studie av träd, Arricia.
304. Joseph Magnus Stäck, Studie av träd, Arricia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1060. RING, mörkt blå cabochonslipad safir med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1060. RING, mörkt blå cabochonslipad safir med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1046. RING, droppslipad kunzit, ca 10 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct.
1046. RING, droppslipad kunzit, ca 10 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
594. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
752. SEMIANTIK KESHAN. 302 x 211,5 cm.
752. SEMIANTIK KESHAN. 302 x 211,5 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 166,5 x 82 cm.
765. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 166,5 x 82 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1114. RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct-.
1114. RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct-.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
319. Joos van Cleve Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
319. Joos van Cleve Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. VATTENKANNA på RECHAUD, av Christian Hammer, Stockholm 1851.
808. VATTENKANNA på RECHAUD, av Christian Hammer, Stockholm 1851.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1480. SKULPTUR, lack och pastellage. Ming dynastin (1368-1644).
1480. SKULPTUR, lack och pastellage. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1403. KRUKA med LOCK, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1403. KRUKA med LOCK, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1052. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 7,8 mm.
1052. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 7,8 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
972. RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
972. RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1083. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1083. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
147. Käthe Kollwitz, Selbstbildnis.
147. Käthe Kollwitz, Selbstbildnis.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
529. KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
529. KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
647. PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sent 1800-tal.
647. PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1425. STELE, sten. Enligt inskription Tang dynastin. Troligen senare.
1425. STELE, sten. Enligt inskription Tang dynastin. Troligen senare.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1468. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
1468. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1455. TAKTEGEL, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).
1455. TAKTEGEL, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
831. NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Adolf Zethelius, Stockholm 1832.
831. NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Adolf Zethelius, Stockholm 1832.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
717. TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.
717. TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
212. Christian Eriksson, "Elof".
212. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
706. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775. Rokoko.
706. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. Regina Kylberg-Bobeck, Skördetid.
101. Regina Kylberg-Bobeck, Skördetid.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
229. Jussi Mäntynen, "Skogsstämning".
229. Jussi Mäntynen, "Skogsstämning".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
661. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
661. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1415. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1415. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
225. Arvid Knöppel, Rådjur.
225. Arvid Knöppel, Rådjur.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
29. Oskar Bergman, "Motiv från Rökorna" (Stockholms skärgård).
29. Oskar Bergman, "Motiv från Rökorna" (Stockholms skärgård).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
314. Joseph Magnus Stäck, Vandrande figurer i Roms utkanter med Peteskyrkan i fonden.
314. Joseph Magnus Stäck, Vandrande figurer i Roms utkanter med Peteskyrkan i fonden.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
786. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock.
786. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Emma Toll, Ung parisiska.
111. Emma Toll, Ung parisiska.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1438. FIGURIN, brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
1438. FIGURIN, brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
269. Per Krafft d.y. Tillskriven, "Warner Groen" (1770-1834).
269. Per Krafft d.y. Tillskriven, "Warner Groen" (1770-1834).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
775. SEMIANTIK TEHERAN. 198 x 136 cm.
775. SEMIANTIK TEHERAN. 198 x 136 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1717. Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke.
1717. Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
327. Christiaan Cornelis Kannemans, Marin med fullriggare och fiskeskuta.
327. Christiaan Cornelis Kannemans, Marin med fullriggare och fiskeskuta.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Jacob Silvén, "Månsken", från Karlskrona västra skärgård.
46. Jacob Silvén, "Månsken", från Karlskrona västra skärgård.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
273. Mansporträtt i allongeperuk och rustning.
273. Mansporträtt i allongeperuk och rustning.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
834. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?