SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Blybergsporfyr. Lockknopp av silver i form av lejonmaskaron. Ringen med otydliga stämplar, troligen Gustaf Hoffstedt, silversmed i Örebro 1811-38. Diam 13 cm.
Nagg.
×
Logga in
Kunde inte logga in