Förgyllda och bronserade. Spegel med krönande solfjädersmotiv. Flankerande spöknippen. Bordet med vit marmorskiva uppburen av grip på marmorerad sockel. Spegelns höjd 193, bredd 88 cm. Bordets längd 80, bredd 38, höjd 82 cm. Total höjd 275 cm.
Mindre skador.
Total höjd 275 cm.
Tidigare Johannisbergs säteri, Östergötland.