Höstens Klassiska 554

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
3Anton Genberg, Motiv från Gréz.Målningen troligtvis identisk med "Vårlandskap, Grèz", utställd på Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 133 (ägare fru Anna Engström).
7Bruno Liljefors, Trädgårdsmotiv från Grez-sur-Loing.Omfattas av följerätt. (d)
25Ivar Arosenius, "Lillan".Katalognumret avbildat spegelvänt i den tryckta katalogen.
34Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.Korrekt utrop: SEK 20.000 - 25.000.
35Anton Genberg, Höstlandskap med vallflicka och boskap.Omfattas av följerätt (d)
37Carl Trägårdh, Landskap med sädesskylar.Tidigare i Fru Göthilda Lidmans samlingar, Vännäs. Lennart Hagerf, "Carl Trägårdh -En svensk impressionist", 1946, avbildad helsida sid 110 samt upptagen i katalogdelen sid 115 som kat nr 96.
46Bruno Liljefors, Fällande örnar mot vinterhare.Omfattas av följerätt (d) För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris 12%. / Droite de Suite (d) Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price, 12%.
48Bruno Liljefors, Gräsand.Omfattas av följerätt (d)
49Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara skäggdopping i vass.
50Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn.Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara ejderhona vid vattenbryn.
51Bruno Liljefors, "Kling".Omfattas av följerätt (d)
54Esther Kjerner, Stilleben med blåsippor och tussilago.Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara stilleben med blåsippor och tussilago.
74Herman af Sillén, Fregatt ankrad utanför Karlskrona.Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara Fregatt ankrad utanför Karlskrona
81Elsa Beskow, Gosse med julrosor.Fragment av kraftigt beskuren signatur i motivets underkant.
118Julia Beck, Porträtt av kvinna.Målningen är inte ett självporträtt utan föreställer en okänd kvinna.
126Axel Fridell, "Interiör med Napoleon".Rätt titel skall vara "Interiör med Napoleon". Målningen påbörjades i Falun 1924 och slutfördes i Stockholm 1925. Thielska Galleriet önskar låna in "Interiör med Napoleon" till en kommande utställning om Axel Fridell.
139Carl Larsson, "Trädgårdsmästaren".För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris 12%. / Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price, 12%.
152Anders Zorn, "Omnibus".Plåtstorlek 27,6 x 19,8 cm, bladstorlek 42 x 34,5 cm. Plate size 27,6 x 19,8 cm, sheet 42 x 34,5 cm.
158Anders Zorn, "Kajuta".Discoloured.
169Tore Strindberg, Rysslands angrepp på Stockholm 1719 (Det svenska lejonet försvarar Stockholm mot den dubbelhövdade ryska örnens anfall).Korrekt utrop SEK 70.000-80.000. Correct estimate € 6.700-7.650. Sockel medföljer. / Base included.
173Antikiserande yngling."Narcissus". Det antika originalet som idag finns på Nationalmuseet i Neapel upptäcktes år 1862 i Pompeji. Originalet har samma mått som auktionens gjutning.
202AFrithjof Smith-Hald, "D'apres Pluie".Bukowski Auktioner, auktion 341, 6-8 april 1949, kat nr 160, avbildad plansch 18.
222Marie Egner, Bygata.Enligt påskrift a tergo ur Professor Marie Egners kvarlåtenskap. A tergo påskrift: "Aus dem nachlass Prof. Marie Egner 'Bauern haus in Gri???' ". A tergo stämpel: "Vereinigung bild. Künstlerinnen der Reichsga?????? Ostmark Wien ? Magredergasse 2. Tel. R 22-9-56".
245Per Krafft d.ä., "Åke Henrik Freser" (1714-).Stilistiskt skulle målningen även kunna tillskrivas Georges Desmarèes (1697-17769
250Pehr Hilleström, Vid nystvindan.Signerad Hilleström. Proveniens: Tidigare i direktör Christian Röhss samlingar, Göteborg. Litteratur: Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i förteckningen, kat nr 256.
257Alexander Roslin, "Hovmarsalk John Jennings" (1729-1773).För köpare inom EU uatn VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris: 12%.
271Giovanni Battista Ramenghi (Il Bagnacavallo) Hans efterföljd., Madonnan med barnet och Johannes döparen.Mary the infant and John the Baptist.
272Madonnan med barnet.Italiensk/grekisk skola 16/1700-tal. Ikon
278Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Jacobs kamp med ängeln vid Peniel (4 Mosebok 32:22 ff).Jacob wrestling with the angel at Peniel. (Genesis 32:33-30)
313Jan Wynants (Wijnants) Hans efterföljd, Vidsträckt landskap med vandrande figur med hund.Hans efterföljd Provenance: Max Flersheim, Paris. Kreuger Collection, Stockholm; sale, Svensk-Franska Galleriet, 14-16 September 1932, lot 88. Literature: K. Eisele, Jan Wijnants (1631/32 – 1684), Ein Niederlaendischer Maler der Ideallandscaft im Goldenen Jahrhundert, 2000, p. 132, under no. 72, as “Eine Replik / Kopie” of a painting in the collection of the Earl of Crawford and Balcarres, which is almost identical in composition and of similar size but on canvas (Eisele no. 72, pl. 72).
322Christoph Jacobsz van der Lamen Tillskriven, Interiör med musicerande sällskap.Proveniens: Bukowski Auktioner, auktion 309, 28-30 sep 1937, kat nr 97, avbildad plansch 8. (Med felaktiga mått)
341Adam Frans van der Meulen Tillskriven, Slaget vid Tournai.Bought by the present owner in Rio de Janeiro in 1957 as a work by Adam Frans van der Meulen (1632-1690).
356Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.Exportförbud/Not allowed for export
382Elias Martin, Landskap med figurer, boskap och röda stugor.Akvarellerad linjeetsning. Etching with watercolour
387Johan Tobias Sergel, Porträtt av monsieur De la Bourdonniére i den svenska dräkten.Rokoko och Gustavianskt, Skånska Utställd: Konstmuseum, Akademiska Föreningen Lund, Lunds Universitet, Lund 1938, katalognr 233
428Isidore Laurent Deroy, "Vue de Stokholm".Litografin utförd omkring 1845./ Lithograph published around 1845.
449TEKANNA och FAT, av Mathias Möller, Köpenhamn 1747. Kontrollör P.N von Haven.Kannan sannolikt senare, ej av Mathias Möller, Köpenhamn 1747. Handtaget lagat.
458TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.Lagning vid pipen.
544SKED, med musselknopp, otydlig stämpel, Bergen 1600-talets mitt.Möjligen Bergen 1600-talets mitt.
560PENNA, guld 18k à deux couleur, oidentifierad mästarstämpel P F, Stockholm 1792.Fel nummer på bilden i katalogen. Bild 561 motsvarar katalogtext 560.
561PENNA, guld 18k.Fel nummer på bilden i katalogen. Bild 560 motsvarar katalogtext 561.
667ÖRHÄNGEN MED ROSENSLIPADE DIAMANTER.Stenarna ej diamanter utan rosenslipad paste.
792BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Ett framben lagat.
801SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Snidad dekor omarbetad.
810TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.I papperskatalogen: bilden på skivan till höger om nr 899 avser nr 900:s skiva./In the paper catalogue: the photo of the table top to the right of nr 899 belongs to nr 900.
821SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.Underredet troligen omfanerat.
859KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.Ett ben lagat.
873KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.Bräckage.
911SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.Dekor av papier maché, ej snidad dekor.
921SPEGEL. Gustaviansk.Senare krönande urna/Top urn later.
930LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.The cut glass with normal chips/wear. Unmotivated holes, possibly originally to hold a cut glass basket, see picture.
938AMPEL, för tolv ljus. Empire/Empirestil.Empire/Empirestil. Omarbetad, kompletterad. Korrekt utrop 50.000-60.000 kr.
940AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk.Krönande skiva för kejdefäste finns (saknas på katalogbild). / The top plate holding chains exists (missing on the catalogue photo).
985BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Oljelampan saknas.
1041KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal.Preliminärt utförselförbud.
1044RYA. "Blomsterrya". 203 x 172 cm. Ångermanland 1700-tale's förra hälft.Preliminärt utförselförbud.
1111SEMIANTIK TEHERAN, möjligen Keshan. 323 x 214,5 cm.Möjligen Keshan.
1140Ikon. Ryssland. 17/1800-tal.The Saint mounted on horse is St George.
1140BIKON, RYSSLAND. 1800-TAL.Motivet kallas i ikonografiska sammanhang för "festdagsikon" och avser kyrkoårets stora helger.
1163HÄNGE/DROMEDAR, August Holmström, S:t Petersburg 1800-talets slut.Märkt endast på hängets övre ring, August Holmström, S:t Petersburg 1800-talets slut.
1169SKRIVBORDSUPPSATS, fyra delar. Troligen av Nicolai Ivanovitch Lieberich, fabrikör Karl F. Verfel 1828-1883.Troligen av Nicolai Ivanovitch Lieberich. Endast läskvaggan märkt (möjligen ej ursprungligen tillhörande uppsatsen).
1225HUND, keramik. Möjligen Marieberg, Ehrenreichs period, 1760-66. Omärkt.Möjligen Marieberg.
1226PRAKTURNA, keramik. 1800-tal.Jämför liknande modell med dekor av J.F. Höckert som presenterades i Gustafsbergs monter på världsutställningen i Paris 1867, se Helena Dahlbäck Lutteman, "Svenskt porslin - Fajans, porslin och flintgods 1700-1900", Lund 1980, sid 139, 179. Liknande något mindre modell med annan dekor finns i Gustavsbergs museum.
1265SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".Notera tryckfel i katalogen. Totalt 219 delar. Please note error in the printed catalogue. Total amount is 219 pieces.
1310BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.One leg with renovation. Crazed, top´s cracked due to dryness of the material. Both tables slightly bleached and with wear.
1344VASER, ett par, porslin. Kangxistil.Kangxistil/Kangxi-style.
1351TALLRIKAR, sex stycken snarlika. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).En med brättesspricka.
1376SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke.Minor starcrack to base.
1383TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Lockknoppen med lagning; repair to finial.
1386TALLRIKAR, sex stycken samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Kantlagning på fatet. /repair to rim of the larger dish.
1392STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Minor chips to rim. Good condition.
1413TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).En med hårspricka på kavetten.
1422UNDERREDEN till CITRONSKÅLAR, två stycken, snarlika, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Troligen Jiaqing (1796-1820)
1442SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin med Guanxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).Minor wear to gilding, good condition.
1458BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72).Sprickor;cracks
1496URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Lagad lockknopp.
1545PRAKTURNOR med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.The Collection of Archduke Ferdinand. Exhibited in 1894 in Castle Belvedere, Vienna, inventory numbers 76057 and 76058. Exhibited from 1908 to 1982 in the Historical Museum of Vienna.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
9AJulia Beck, "Nénuphars (Näckrosor)".
36AOlof Hermelin, Vårlandskap.
61AOlle Hjortzberg, "Tulpaner".
69ACarl Larsson, ”I lövsprickningen”.
202AFrithjof Smith-Hald, "D'apres Pluie".
226ACamillo Melnik, Kvinna i renässansdräkt.
242AJohan Philip Korn, Lanskap med figurer vid byggnader.
257AJohan Gustaf Sandberg, Självporträtt med röd barett, bröstbild.
257BJohan Gustaf Sandberg, "Skulptören Bengt Erland Fogelberg" (1782-1854).
257CJohan Gustaf Sandberg, "Prosten, riksdagsmannen och författaren, greve Fredrik Bogislaus von Schwerin" (1764-1834).
257DJacob Hoefnagel Tillskrivna, "Konung Gustaf II Adolf" och "Drottning Maria Eleonora".
258AOlof Södermark, Italienare.
263ACarl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Romantiskt insjölandskap med ruin.
268AJoseph Magnus Stäck, Utsikt över Florens.
289ASpansk Skola, Stilleben höna, citron, korv och köksattiraljer.
293ARuinlandskap med figurer vid antika byggnader.
322APieter Gerardus Sjamaar, "Fiskmånglerskan".
322BPetrus van Schendel, Galant sällskap vid fackelbärande putto.
345AGiovanni Battiosta Crespi (Il Cerano) Tillskriven, Jesu uppståndelse.
345BAntonio Allegri Correggio Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
367ABlomstergirlang med St Fransiscus.
376AGiovannai Battista Bassi, Landskap i närheten av Castelgandolfo.
392AWilhelm von Wright, Lemmel.
392BMagnus von Wright, Ung talgoxe (Parus major).
392CMagnus von Wright, Studier av Årta.
392DMagnus von Wright, Studier av blåbärs- och lingonbuskar och svampar.
392EMagnus von Wright, Studie av strandvegetation; a tergo studie av bruksdamm.
392FMagnus von Wright, Studie av Torneå kyrka från prästgården.
396AMichael Gustaf Anckarswärd, Vy över italiensk stad.
396BPer Wickenberg, Antigone.
396CPer Wickenberg, Interiör med sovande flicka och hund.
413APorträtt av ung pojke.
419ARembrandt Harmensz van Rijn, "Christ preaching" (La petite tombe).
434ASamuel Linnaeus, "Kort men tillförlitelig Bij-skjötsel".
434BSamuel Linnaeus, "Kort men tillförlitelig Bij-Skjötsel".
498ABÄGARE, Augsburg, 1680-1684.
498BBÄGARE med LOCK, av Johann Jacob Petrus, Augsburg 1685.
498CBÄGARE med LOCK, av Jacob Stabenau, Riga 1712-1724(-29).
1130ASergey Semenovich Voroshilov, Trojkor i vinterlandskap.
1135AArkhip Ivancvich Kuindzhi, Landskap i månljus.
1135BIvan Kramskoy Hans art, Mansporträtt.
1140AIKON. RYSSLAND 1800-TAL.
1140BIKON, RYSSLAND. 1800-TAL.
1140CPÅSKÄGG, PALEKH, LACK. RYSSLAND 1800-TALETS SLUT.

Utdragna föremål

Nr.
13
44
55
103
172
184
207
219
323
337
349
355
357
401
478
595
598
748
871
877
878
879
1010
1062
1121
1123
1147
1149
1161
1172
1410

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
356Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.
775SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
780SEKRETÄR, tillskriven Niclas Korp (hallrättsmästare i Stockholm 1771, mästare i ämbetet 1791). Rokoko.
784RULLKLAFFSEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
785BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
788BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
795BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
797BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.
806BIBLIOTEKSBORD, av Johan Fredric Ditzinger (mästare i Stockholm 1825-38). Karl Johan.
810TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
816FÄLLBORD, av Johan Nils Asplind, verksam i Falun 1783-1820.
825KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
835SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.
840KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
867KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
895STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.
914SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
926SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
974VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg, urmakare i Stockholm 1787-1801. Gustaviansk.
980KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
983BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
1018SAMEKNIV, av Nils Nilsson Skum (1872-1951).
1039TOILETTESPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1041KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal.
1044RYA. "Blomsterrya". 203 x 172 cm. Ångermanland 1700-tale's förra hälft.
1219KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
1223GALLERFAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.