AUGUST HAGBORG, olja på pannå, signerad Hagborg.
Sjöboden. 31.4 x 41.1 cm.
Repor.
(Möjligtvis) Stockholm, Sveriges Allmänna konstförening, Katalog öfver målningar af Aug. Hagborg utställda mars 1905, nr. 24 ”Fiskläge-vestkusten (afton)”
Stockholm, Svensk-Franska Konstgalleriet, August Hagborg. Minnesutställning, 27 februari-21 mars 1926, nr. 36, ” Sjöboden, 32 x 41 cm., Panneau”
V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-85, 1945, s. 261 anser att Hagborgs små landskapsstudier utförd i det fria under hans vistelse i Frankrike hör till det bästa i hans produktion och har en betydande plats i det svenska friluftsmåleriets utveckling:
”Sitt bästa ger Hagborg i de smärre studiernas valörrealism. ”Vid havet" i Lunds Konstmuseum med de pärlgrå skiftningarna [1878; 29.5 x 38.5 cm.], den finstämda ”Från Normandiekusten” 1878; 39 x 59 cm. eller den måleriska ”Kustlandskap, Normandie” [31 x 40.5 cm.] äro exempel härpå. Hos både Salmson [Hugo] och Hagborg blev det berättande innehållet i salongstavlorna ett retarderande moment. I studierna återknöts de till den fond av artistisk känslighet och omedelbart naturstudium, som friluftsmåleriets genombrott medförde.”
Av motivet att döma torde den aktuella målningen vara utförd under ett av Hagborgs talrika besök i Sverige. Under ett uppehåll i Ystad 1883 målade han exempelvis Fiskarkvinnan mor Bengta Nils Anders (Prins Eugens Waldemarsudde).