Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:

August Hagborg

(Ruotsi, 1852-1921)
August Hagborg
(Ruotsi, 1852-1921)

AUGUST HAGBORG, olja på pannå, signerad Hagborg.

Sjöboden. 31.4 x 41.1 cm.

Repor.

Näyttelyt

(Möjligtvis) Stockholm, Sveriges Allmänna konstförening, Katalog öfver målningar af Aug. Hagborg utställda mars 1905, nr. 24 ”Fiskläge-vestkusten (afton)”
Stockholm, Svensk-Franska Konstgalleriet, August Hagborg. Minnesutställning, 27 februari-21 mars 1926, nr. 36, ” Sjöboden, 32 x 41 cm., Panneau”

Muut tiedot

V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-85, 1945, s. 261 anser att Hagborgs små landskapsstudier utförd i det fria under hans vistelse i Frankrike hör till det bästa i hans produktion och har en betydande plats i det svenska friluftsmåleriets utveckling:
”Sitt bästa ger Hagborg i de smärre studiernas valörrealism. ”Vid havet" i Lunds Konstmuseum med de pärlgrå skiftningarna [1878; 29.5 x 38.5 cm.], den finstämda ”Från Normandiekusten” 1878; 39 x 59 cm. eller den måleriska ”Kustlandskap, Normandie” [31 x 40.5 cm.] äro exempel härpå. Hos både Salmson [Hugo] och Hagborg blev det berättande innehållet i salongstavlorna ett retarderande moment. I studierna återknöts de till den fond av artistisk känslighet och omedelbart naturstudium, som friluftsmåleriets genombrott medförde.”
Av motivet att döma torde den aktuella målningen vara utförd under ett av Hagborgs talrika besök i Sverige. Under ett uppehåll i Ystad 1883 målade han exempelvis Fiskarkvinnan mor Bengta Nils Anders (Prins Eugens Waldemarsudde).

Lähtöhinta
7 000 SEK