Matsked, soppslev, sked av mindre modell, böjtång i form av fågel, kniv. Längd ca 10-40 cm.
Slitage, repor och märken. Anlupet. Skador. Bucklor. Kniv med stålblad samt soppslev med trähandtag inkluderas i vikt.