James Caldwell

(Storbritannien, 1770-1863)
James Caldwell
(Storbritannien, 1770-1863)

JAMES CALDWELL, färggravyr, efter John Russel and John Opie, tidigt 1800-tal.

Asklepios, Flora, Ceres och Cupido tillber Linnés bekransade byst. Från Robert John Thorntons "Temple of Flora", nr 17, (1799-1807). Bildstorlek 51 x 57 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Proveniens

Bukowskis Julauktion enligt tidningsklipp á tergo.

Aesculapius, Flora, Ceres and Cupid honouring the bust of Linnaeus, plate 17 from 'The Temple of Flora' by Robert Thornton, (coloured engraving).

Utropspris
3 000 SEK