Vas i slipat glas, fat i klart pressglas. Stomme i försilvrad mässing och metall, på 6 vinranksformade fötter, dekor av vinblad och pärlband. Skaftet dekoreras av kvinnofigurer med skördemotiv. Daterad monogramgravyr 1884. Höjd, inkl löstagbar vas, 68 cm.
Fatet senare. Anlöpningar, yt- och kantskador.