Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

SKRIVBORD, möjligen Carl Westman, Jugend, 1900-talets början.

Mörkbetsad ek. Tre lådor i fronten med beslag i smide. Längd 115 cm, bredd 70 cm, höjd 75 cm.

Fuktmärken, repor, slitage, smärre torrsprickor, lådorna låsta. Nyckel saknas.

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.

Utropspris
3 000 SEK