SKRIVBORD, möjligen Carl Westman, Jugend, 1900-talets början.
Mörkbetsad ek. Tre lådor i fronten med beslag i smide. Längd 115 cm, bredd 70 cm, höjd 75 cm.
Fuktmärken, repor, slitage, smärre torrsprickor, lådorna låsta. Nyckel saknas.