Vanhat kirjat ja käsikirjoitukset

Vanhat kirjat ja käsikirjoitukset (eli manuskriptit) ovat arvokkaita keräilykohteita. Vanhimmat kirjat olivat muinaisten kreikkalaisten käsinkirjoitettuja kirjakääröjä. 1400-luvulla kirjallisuus monipuolistui ja kirjoja alkoi olla laajemmin saatavilla Gutenbergin irtokirjakkeisiin perustuvan kirjapainotekniikan myötä. Kiinnostavan sisällön ja kauniin typografian lisäksi sidos ja provenienssi ovat tärkeitä elementtejä kirjojen keräilijöille. Kohteistamme löytyy keräilykirjojen ja käsikirjoitusten lisäksi... Lue lisää

25 Esinettä
With 25 hand-coloured plates of lichens.
Tarjottu
2 500 SEK
Lähtöhinta
5 000 SEK
Svecana, 1599 & 1631 (2 vol).
Tarjottu
2 600 SEK
Lähtöhinta
3 000 SEK
Islam, 1717.
Tarjottu
2 200 SEK
Lähtöhinta
4 000 SEK
With a chapter by Linnaeus, 1770.
Tarjottu
300 SEK
Lähtöhinta
3 000 SEK
Book with 3 signed lithographs by Miró.
Tarjottu
33 000 SEK
Lähtöhinta
15 000 SEK
Tuba angelica, 1637.
Tarjottu
1 500 SEK
Lähtöhinta
3 000 SEK
Gilt-tooled master binding, c. 1757.
Tarjottu
6 000 SEK
Lähtöhinta
15 000 SEK
Reise durch Schweden, 1790.
Tarjottu
500 SEK
Lähtöhinta
3 000 SEK
Fotoböcker, 5 st, JH Engström.
Tarjottu
500 SEK
Lähtöhinta
2 500 SEK
With 94 chromolithographs of mushrooms.
Tarjottu
1 500 SEK
Lähtöhinta
6 000 SEK
Tacitus, 1627.
Tarjottu
1 500 SEK
Lähtöhinta
3 000 SEK