SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800. Höjd 95,5cm.

Bronserad och förgylld, pärlstav, nederdel med lagerkvistar, överdel med glasat fält med kolorerat grafiskt blad.

Renoverad. Förstärkningar. Slitage. Senare bronserad. Glas med anlöpning.

Utropspris
4 000 SEK