Förgyllda, skuren och skulpterad dekor av vindruvsklasar, delfiner och fruktskål, ca 66x62 cm. Den ena märkt med rött lacksigill "JAL".
Slitage på grund av ålder och användning. Smärre skador. Nya ryggbrädor. Reparationer. Ej originalljushållare (1900-talet). Färgbortfall. Avnött