VÄGGARMATUR, art déco, 1900-talets första hälft.

Stomme i vitmetall. Dekor i gulmetall. Med slipade glasprismor. Höjd ca 125 cm. Några lösa prismor medföljer.

Slitage. Fläckar. Renoverad. Delar saknas. Skador. Ej funktionstestad.

Proveniens

Enligt uppgift hängt på Lorenzbergsteaterns restaurang.

Göteborg DVD.

Utropspris
4 000 SEK