BREVPRESS, glas, troligen St Louis, Frankrike, 1800-tal.
Klarglas med polykroma inneslutningar i form av blommor och vridna stavar i stjärnformation samt centrerad fjäril. Lätt konkav undersida, märkt P. diameter ca 6 cm.
Smärre slitage, några repor och märken. Någon mindre tillverkningsdefekt.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.