POKAL, silver, jugend, Tyskland, omkring sekelskiftet 1900. Vikt ca 370 gram.

Skålen formad som en blomma på stjälk med två blad, rund fot. Invändigt förgylld. H 30. Bär gravyr: "Das Seeoffizierkorps dem Scheidendem Kameraden Korvetten Kapitän Tesdorpf".

Slitage, ett blad med lagning, större gåvogravyr.

Utropspris
3 000 SEK