Skålen formad som en blomma på stjälk med två blad, rund fot. Invändigt förgylld. H 30. Bär gravyr: "Das Seeoffizierkorps dem Scheidendem Kameraden Korvetten Kapitän Tesdorpf".
Slitage, ett blad med lagning, större gåvogravyr.