Bestående av;
5 st skedar längd ca 21,2 cm, av Johan Olof Degerman Haparanda 2 st 1879 samt 3 st 1880
3 st skedar längd ca 20,3 cm, märkta L.Wahlström 1857
2 st skedar längd ca 20,6 cm, märkta K.Linderoth 1851
1 st sked längd ca 21,2 cm, av Carl August Nilsson Malmö möjligen 1889
3 st gafflar längd ca 20,5 cm märkta Zethelius Stockholm 1809
2 st gafflar längd ca 20,4 cm, av Otto Lindeberg Stockholm 1881
1 st gaffel längd ca 20,3 cm, av Johan Gustaf Åkerman Stockholm 1830
Total vikt ca 1019 gram
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.