Helstoppad fåtölj klädd i brunt skinn, lösa dynor. Ben av palisander. Sitthöjd 38, bredd 96, höjd 90 cm. Fotpall av palisander med dyna av brunt skinn. Bredd 53, djup 42, höjd 33 cm.
Nedsutten stoppning. Slitage. Skador. Fläckar. Delar av sits till fotpallen saknas.
Modellen formgiven 1965.