Stomme av ek med fårskinnsklädsel. Fårskinnsklädseln sydd med ett sicksack-mönster i ryggen. Brännmärkt Swedese. Sitthöjd 41, bredd 71, höjd 101 cm.
Ställvis skador/hårt slitage i fårskinnet. Delvis torkad stoppning, läcker delvis. Något slitage och märken.