Bestående av:
12 skedar 18 cm
12 gafflar 18 cm
12 knivar 21 cm
12 kaffeskedar 12,5 cm
samt 4 st teskedar av Carl Julius Åkerman, Mariestad 1855.
Total vikt (inklusive stålblad på knivarna): 2025 g.
Obetydligt slitage på besticken modell Olga.
Teskedarna med slitage, skrapmärken och mindre bucklor.