Med graverad dekor av rocailler, kontrollör PR Hinnerup, Danmark 1851, längd 23 cm
Genombruten serveringsspade, med otydliga stämplar, lodstämpel 13,3, längd 30 cm
Vikt tillsammans 143 gram.
Soppslev, svarvat träskaft, utan stämplar samt med lagningar, längd 46 cm, medföljer.
Den större med bristningar.