Dekorerade i emaljfärger. Ena med motiv av prunus, krysantemum, lotus och pion; symboler för de fyra årstiderna. Det andra fatet med blomsterslingor, fladdermöss och dubbla shou-tecken för lycka. Diameter 24,5-28,5 cm.
Nagg. Sprickor. Något slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.