Tripod. Rund form med hänklar i form av maskaroner med mytologiska väsen. Dekor i relief med motiv av åtta odödliga samt drakar jagandes den flammande pärlan. Xuande märke men senare. Höjd 8, längd mellan hänklar 19,5 cm.
Slitage. Bucklor. Lagning i sidan.