Dekor i Famille Rose med motiv av blommande trädgren samt pion. Brämen med blommor inom kartuscher, mot rosa fond. Diameter 22,5 cm.
Visst slitage. Nagg. Ställvis färgbortfall. Enstkaa spricka. Glasyrmistor.
Två tallrikar med annan dekor samt omfattande retuscher, spricka och lagningar medföljer.