SPEGELLAMPETTER, ett par, barockstil, 1900-talets första hälft.
För ett ljus. Tvådelat spegelglas. Profilerade kanter. Kopior efter lampetter på Tottieska malmgården på Skansen. Enligt märkning tillverkad hos Nils Åkerblads firma 1937. H 48.
Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.