Tudelat kvicksilverfolierat spegelglas, gammal förgyllning, senare blå färg i övre och nedre fälten. Med spegelfolierare J.F Åströms signering och hallstämpel.
Höjd 107 cm, bredd 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupet glas. Delvis senare förgyllning.