Skål på klack med vågor, spegel med påfågelsmotiv, förgylld kant, diameter 23 cm, höjd 6 cm
Skål, famille rose-färger mot grönglaserad fond, förgylld kant, 22,5x23 cm, höjd 5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Den gröna skålen med glasyrmistor och smärre bränningssprickor undertill.