Olika dekor i famille rosepaletten. Bestående av Tekanna med lock, 1700-tal, höjd 14 cm, längd 20,5 cm. avkortad pip, kantlagning på locket. Insides kantspricka på locket. Nagg vid pip. Liten famille rosekanna, höjd 8 cm, längd 12,5 cm. lagad hänkel och pip. Två tekannor, höjd 13,5-17 cm. Slitage.
Skador. Lagningar.