Mahongystomme. Skuren kröndekor. Delvis stoppade armlän samt djuphäftad brun skinnklädsel. Utdragbart fotstöd. Fåtöljen går att fälla bakåt. Bredd 70 cm, sitthöjd 50 cm, totalhöjd 199 cm.
Slitage. Märken. Fotstödet med skadad på klädseln. Fanerskador. Lagning. Knappar saknas