Nr. | Föremål | Klubbat pris |
103 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 stycken, "Blidö", Nordiska kompaniet, 1929. | 6 500 SEK |
104 | Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2215, efter 1985. | 100 000 SEK |
105 | Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 245 x 168 cm, signerad RC. | 10 000 SEK |
106 | Estrid Ericson, eller Josef Frank, väggspeglar 3 st., Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 24 000 SEK |
107 | Josef Frank, "Tyresöbyrån", modell 2170, Firma Svenskt Tenn, efter 1985. | 80 000 SEK |
108 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Knoppen", gobelängteknik, ca 50 x 34 cm, signerad AB MMF. | 4 500 SEK |
109 | fåtöljer 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal, Swedish Modern. | Återrop |
110 | Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960. | 5 500 SEK |
111 | vas, Gustavsbergs studio 1961. | Återrop |
112 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960. | 24 000 SEK |
113 | Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950. | 6 000 SEK |
114 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal. | 11 000 SEK |
115 | Stig Lindberg, servis, 'Berså', 41 delar, Gustavsberg, 1961-74. | 10 000 SEK |
116 | Mårten Andersson, Utan titel. | 12 000 SEK |
117 | Ulf Trotzig, "I skogen". | 24 000 SEK |
118 | Torsten Renqvist, Myror. | 17 000 SEK |
119 | Madeleine Pyk, "Turné Cirkus Olympia". | 60 000 SEK |
120 | Bjärnums Slöjdfabrik, vilstolar 1 par, Sverige 1940-50-tal. | 12 000 SEK |
121 | Bergboms, golvlampa, Swedish Modern, 1950-tal. | 12 000 SEK |
122 | Skrivbord, Swedish Modern, 1940-tal. | 13 000 SEK |
123 | Carl Westman, sannolikt, fåtöljer, ett par, Sverige ca 1900, jugend. | 26 000 SEK |
124 | Carl Westman, sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900. | 3 000 SEK |
125 | Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1930-tal. | 36 000 SEK |
126 | Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik. | 22 000 SEK |
127 | Orrefors, vas, signerad och daterad 1940. | Återrop |
128 | Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal. | 2 800 SEK |
129 | Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 46700. | 7 500 SEK |
130 | Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik. | 24 000 SEK |
131 | "En Sommarsaga". | Återrop |
132 | Idun, ungdomens och fruktbarhetens gudinna. | Återrop |
133 | Isaac Grünewald, Den gröna fåtöljen. | 125 000 SEK |
135 | Åke Lange, "Ingrid Bergman", 1935. | 12 000 SEK |
136 | Leif-Erik Nygårds, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". | 46 000 SEK |
137 | Max Walter Svanberg, Utan titel. | Återrop |
138 | Yngve Ekström, fåtölj, "Lamino", Swedese, oktober 1965. | 9 000 SEK |
139 | byråar 2 st, "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | Återrop |
140 | Uno & Östen Kristiansson, "Ufo" taklampor 1 par, Luxus, Vittsjö, 1960-70-tal. | 9 500 SEK |
141 | Täcke, rya, ca 185 x 122 cm, Örke, Skuttunge socken. Uppland, 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
142 | Karmstol, allmoge, Sverige tidigt 1900-tal. | 44 000 SEK |
143 | Täcke, rya, ca 182,5 x 138 cm, Sverige - Finland, daterad 1787. | 12 000 SEK |
144 | Barbro Nilsson, Vävnad, "Blå Stjärnan", Ca 42 x 42 cm, Inplock på linnebotten. Signerad BN. | 3 000 SEK |
145 | Carl Westman, sannolikt, stolar ett par, Sverige, jugend ca 1900. | 2 200 SEK |
146 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, Sweden 1930-tal. | 50 000 SEK |
147 | Hans Bergström, taklampor 1 par, "Struten" modell 181, ateljé Lyktan, Åhus, 1950-60-tal. | Återrop |
148 | Hans Bergström, vägglampor 1 par, modell 338, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal. | 4 000 SEK |
149 | Hans Bergström, taklampa, modell "C-1131", ateljé Lyktan, Åhus 1950-60-tal. | 8 000 SEK |
150 | Hans Bergström, golvlampor, 1 par, modell "522", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 26 000 SEK |
151 | Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-60-tal. | 32 000 SEK |
152 | Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-tal. | 30 000 SEK |
153 | Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal. | 24 000 SEK |
154 | Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal. | 22 000 SEK |
155 | Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal. | 28 000 SEK |
156 | Anne Marie Elvis, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 248,5 x 195 cm, signerad AME KH. | 18 500 SEK |
157 | matta, rölakan, ca 240 x 158 cm, signerad JLH IMV. | Återrop |
158 | Anna-Greta Sjöqvist, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 253 x 197 cm, signerad AGS. | Återrop |
159 | Matta, rölakan, ca 255 x 162 cm, signerad B (Bohusslöjd). | Återrop |
160 | matta rölakan, ca 271,5 x 163 cm, signerad KP. | Återrop |
161 | Judith Johansson, matta, "Björkhult", rölakan, ca 357 x 248 cm, signerad JJ. | 55 000 SEK |
162 | Matta, gobelängteknik och rölakan, ca 243 x 169 cm, signerad GN. | 20 000 SEK |
163 | Axel Larsson, karmstolar, 1 par, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1940-tal. | 115 000 SEK |
164 | Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn. | 10 000 SEK |
165 | Bruno Mathsson, soffa "T209", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1967. | 5 000 SEK |
166 | Eskil Sundahl & Erik Lund, stol, KF (Kooperativa Förbundet), 1930-tal. | 12 000 SEK |
167 | Nils Strinning, bokhylla, "BFB-Hyllan"(Bonniers Folk Bibliotek), eller "Stringhyllan", String Design, ca 1949-55. | 1 200 SEK |
168 | Josef Frank, papperskorg, Firma Svenskt Tenn. | 11 000 SEK |
169 | Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, 1900-talets mitt. | 13 000 SEK |
170 | Mogens Koch, fällstol, CADO, Danmark. | 6 000 SEK |
171 | Josef Frank, soffbord "2139", Firma Svenskt Tenn, före 1985. | 42 000 SEK |
172 | Poul Henningsen, golvlampa, "PH-80", Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets mitt. | 11 000 SEK |
173 | Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs. | 6 000 SEK |
174 | Bruno Mathsson, sideboard, "MI-806", Mathsson International. | 14 000 SEK |
175 | Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1938. | 16 000 SEK |
176 | Bruno Mathsson, soffbord, Mathsson International, 1900-talets mitt. | 4 800 SEK |
177 | Bruno Mathsson, läsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1962. | 2 000 SEK |
178 | Piero Fornasetti, paraplyställ, Studio Fornasetti Milano, Italien. | 9 000 SEK |
179 | Eva Löfdahl, "Modell F". | 55 000 SEK |
180 | Jan Håfström, Utan titel. | 4 000 SEK |
181 | Elis Eriksson, "jag är ett ombud..". | 7 000 SEK |
182 | Jan Svenungsson, "New York". | 5 000 SEK |
183 | Jan Svenungsson, "Leningrad". | 2 000 SEK |
184 | Alan Uglow, "Equator Series #2". | 20 000 SEK |
185 | George Nelson, väggklocka "Ball", Howard Miller Clock Co Michigan, USA. | 3 000 SEK |
186 | Charles & Ray Eames, stol "DSR", Herman Miller USA, 1900-talets mitt. | 1 400 SEK |
187 | George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal. | 8 000 SEK |
188 | Carl-Axel Acking, skåp / sideboard, snickarmästare G Karlsson för Stockholms Hantverksförening, 1940-50-tal. | 10 000 SEK |
189 | Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
190 | Hans J. Wegner, taklampa/-pendel med hissfunktion, "JH 604", Louis Poulsen, Danmark 1900-talets mitt. | 6 500 SEK |
191 | Melin & Österlin (M&Ö), ”Tallriken”. | 2 000 SEK |
192 | Alan E Cober, Utan titel. | 4 500 SEK |
193 | Eva Zettervall, Porträtt med röd kappa. | 5 000 SEK |
194 | Eva Löfdahl, Utan titel. | 3 000 SEK |
195 | Jan Håfström, "Station Z II". | 4 000 SEK |
196 | "Naturalis XXXXI", 1987. | Återrop |
197 | Olle Bærtling, Utställningsaffisch, "Bærtling, Moderna Museet, Stockholm 7 Nov 1981 - 6 Jan 1982". | 3 500 SEK |
198 | Roy Lichtenstein Efter, Utställningsaffisch, "Amerikansk Pop-konst, Moderna Museet". | 1 800 SEK |
199 | Urban Engström, "Osthyvel". | 2 200 SEK |
200 | Ulf Rollof, "Manual för bälg Nr. 9". | 2 200 SEK |
201 | Utan titel. | Återrop |
202 | Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman". | 10 000 SEK |
203 | Jasper Morrison, sidobord, SCP, England. | 4 500 SEK |