”Tallriken”
Signerad och numrerad 79/100. Utförd 1966. Plastrelief av krossad tallrik, 79 x 57 cm.
Torbjörn Lenskog Collection
Ett prov på multikonst som lottades ut under statens försöksverksamhet med Riksutställningar. (Se John Melin till exempel s. 151).