Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
EDVIN LYDÉN, "VISION".
EDVIN LYDÉN, "VISION".
Klubbat pris 
24 800 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
18 206 EUR
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy,  Karhula. 1936/37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy, Karhula. 1936/37.
Klubbat pris 
11 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "DARK BLUES" 1971.
GÖRAN AUGUSTSON, "DARK BLUES" 1971.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
7 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RAFAEL WARDI, VÄNNERNA.
RAFAEL WARDI, VÄNNERNA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 500 - 4 700 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
Återrop
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
4 955 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
Klubbat pris 
4 850 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKVAS. Hus. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKVAS. Hus. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SAM VANNI, "RÖD PRICK".
SAM VANNI, "RÖD PRICK".
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito, formgiven 1949.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito, formgiven 1949.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
3 505 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. "Kråkorna". Sign. Bryk .I.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. "Kråkorna". Sign. Bryk .I.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLAS, 3559, 3859. Sign. Tapio Wirkkala iittala -58.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLAS, 3559, 3859. Sign. Tapio Wirkkala iittala -58.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
3 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris 
2 950 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 701 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 500 - 3 700 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMISK SPEGELLAMPETT. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMISK SPEGELLAMPETT. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

466. Anders Ericson, tekanna, silver, Kristianstad 1968.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
22 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
9 500
 
SEK
ditt bud
9 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK