VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
Foten klädd i svart läder, skärmen vitmålad metall och mässing. Justerbar höjd ca 165 cm.
Sedvanligt slitage. Små skråmor på foten. Ej funktionstestad.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.