GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland. 1930-tal.
"Tuohi". Brunmelerad yllematta på linnevarp. Storlek 310x200 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Lagningar.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.