Nr. | Föremål | Klubbat pris |
204 | COLLIER, antikslipade diamanter ca 8.50 ct H-I /vs-I1. 56 guld. St. Petersburg 1908 -17. Längd ca 50 cm, vikt 46 g. | 14 000 EUR |
205 | BROSH, guld emalj , rosenslipade, folierade diamanter ca 7.50 ct. Jahn & Bolin. Ursprungligt etui. | Återrop |
206 | CIGARRETUI. | 7 400 EUR |
207 | CIGARETTETUI, 3 färgat guld. Safirlås. Probermästare Jakov Ljapunov St. Petersburg 1896-1903. Vikt 132 g. | 3 600 EUR |
208 | Teskedar, 6 st. 84 silver. Moskva efter 1907. | Återrop |
209 | VODKASERVIS, 7 delar. 84 z. förgyllt silver. Ryssland 1881. Vikt 297,6 g. | Återrop |
210 | SPARRISTÅNG, 84 silver 1856 St. Petersburg. Kontrollmästare Alexander Mitin. Längd 28 cm. Vikt 237 g. | 1 000 EUR |
211 | SKÅL, 84 silver. A. Jaschinov St. Petersburg 1818-26. Höjd 10 cm. Diameter 18 cm. Vikt 433 g. | 600 EUR |
212 | BÄGARE, 84 förgyllt silver. V. Lapschin Moskva 1856. Höjd 8,5 cm. Vikt 113 g. | Återrop |
213 | BRICKA, 84 silver. Johan Heinoin St. Petersburg 1874. Mått 43 x 48 cm. Vikt 1350 g. | 1 300 EUR |
214 | FISKBESTICK, 84 silver. Stämplade A.M och PJS. St. Petersburg 1908-17. Längd 20-27 cm. Vikt 179 g. | 300 EUR |
215 | FISKSPADE, 84 silver, Stämplad HL. Henrik Lassas St. Petersburg 1882. Längd 31 cm. Vikt 139 g. | 400 EUR |
216 | FISKGAFFLAR, 6 st. 84 silver. Gratchev St. Petersburg 1896-1908. Längd 18,5 cm. Vikt 359 g. | 200 EUR |
217 | TESKEDAR, 12 st. 84 silver i originaletui i ek från Morozov St. Petersburg 1907-17. Längd 11 cm. Vikt 196 g. | 800 EUR |
218 | SOCKERSKÅL, 84 silver. Stämplad вл. Probermästare Viktor Savinsky Moskva 1863. Höjd 13,5 cm. Vikt 368,8 g. | 400 EUR |
219 | SKÅL, 84 silver. Alexander Fuld Moskva 1896. Höjd 13 cm. Vikt 296 g. | 420 EUR |
220 | SKRIVDON, 3 delar, 84 silver, Jakob Rosen S:t Petersburg 1898-1917. Vikt ca 81,3 g. | Återrop |
221 | KÅSA, 84 silver, granat, krysopras. Stämplad и.в. щеклъева och ЧМ.А. Moskva 1908-17. Vikt 577 g. | 13 000 EUR |
222 | VAS, 84 silver Morozov St. Petersburg 1907-17. Höjd 21,5 cm. Vikt 454 g. | 2 600 EUR |
223 | DOSA, 84 silver, niello. Moskva 1838. Kontrollmästare Nikolaj Dubrovin. Vikt 80 g. | 520 EUR |
224 | TERRIN, 84 silver, Stämplad "VAILLANT" Kontrollstämplad av Alexander Mitin i St Petersburg 1858. Vikt 6381 g. | 14 000 EUR |
225 | VAS, 84 silver, slipad kristall. Fabergé Moskva 1899-1914. Kontrollmästare Ivan Lebedkin. Höjd 36 cm. | 2 800 EUR |
226 | TEGLASHÅLLARE, 84 silver. Stämplad M.T. Ryssland 1896 - 1908. Höjd 11 cm. Vikt 158 g. | 2 200 EUR |
227 | SPARRISTÅNG, 84 silver, Karl Ekqvist, S:t Petersburg 1846. Vikt ca159 g. | Återrop |
228 | GAFFLAR, 6 st. 84 förgyllt silver. Moskva 1825. Stämplade Eш. Probermästare Nikolai Dubrovin. | 200 EUR |
229 | LJUSSTAKAR, ETT PAR. | 440 EUR |
230 | FAT PÅ FOT. | 1 000 EUR |
231 | FIGURIN. | 1 200 EUR |
232 | PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1900-talets början. | Återrop |
233 | PÅSKÄGG. | 750 EUR |
234 | PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1900-talets början. | Återrop |
235 | TALLRIKAR, 5 ST. | 2 200 EUR |
236 | TALLRIKAR, 5 ST. | 800 EUR |
237 | RYSK KEJSERLIG GLAS VAS. | 10 000 EUR |
238 | KARAFF, glas, Ryssland, 1800-talets början. | Återrop |
239 | SJÖOFFICERSSVÄRD. | 8 000 EUR |
240 | OFFICERSSABEL. | 20 000 EUR |
241 | SVÄRD. | Återrop |
242 | SVÄRD. | 3 200 EUR |
243 | SABEL. | 2 000 EUR |
244 | S:T GEORGS SJÖOFFICERSSTICKERT. | 3 500 EUR |
245 | SJÖOFFICERSSTICKERT. | 1 400 EUR |
246 | JAKTGEVÄR. | 5 000 EUR |
247 | MAP. Ritningar över Hermeister slottet i Narva. | Återrop |
248 | PLANCHVERK, 36 KOLORERADE LITOGRAFIER. | 8 100 EUR |
249A | HANDKOLORERAD AKVATINT. | Återrop |
249B | HANDKOLORERAD AKVATINT. | 2 500 EUR |
249C | HANDKOLORERAD AKVATINT. | 2 500 EUR |
249D | HANDKOLORERAD AKVATINT. | Återrop |
249E | HANDKOLORERAD AKVATINT. | Återrop |
250 | FYRA LITOGRAFIER, VYER ÖVER MOSKVA. | Återrop |
251 | HANDKOLORERADE AKVATINTOR, 2 ST. | 800 EUR |
252 | KOPPARSTICK, 10 ST. | Återrop |
253 | TVÅ LITOGRAFIER OCH ETT KOPPARSTICK. | 480 EUR |
254 | HANDKOLORERAD AKVATINT. | 400 EUR |
255 | HANDKOLORERAD AKVATINT. | 400 EUR |
256 | HANDKOLORERAD AKVATINT. | 1 000 EUR |
257 | XYLOGRAFI, VY ÖVER KRONSTADT. | 400 EUR |
258 | SJÖKORT / KARTA, A Chart of A part of the Gulf of Finland. Spafarieff,1812. | Återrop |
259 | SJÖKORT / KARTA, A Chart of Revel Roads. Spafarieff, 1812. | Återrop |
260 | SKÅP. | Återrop |
261 | RYSK CHIFFONJÉ. | Återrop |
262 | RYSKT SKRIVBORD. | 2 100 EUR |
263 | RYSK SPEGEL. | 750 EUR |
264 | SPEGEL, senbarock, Sverige, Stockholm, tillskriven Burchardt Precht, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
265 | BAROCK SKRIVSKÅP. | 3 000 EUR |
266 | BAROCK BORD. | 800 EUR |
267 | BAROCK KISTA. | 1 050 EUR |
268 | FYRA GUSTAVIANSKA STOLAR. | 2 500 EUR |
269 | SKRIVSKÅP. | 2 000 EUR |
270 | ROKOKO BORD. | 900 EUR |
271 | ROKOKOSPELBORD. | 400 EUR |
272 | ROKOKOBYRÅ. | 2 700 EUR |
273 | KONSOLBORD, Sverige, 1700-talets senare hälft. | Återrop |
274 | FRANSK RÉGENCE KARMSTOL. | 650 EUR |
275 | BYRÅ. | Återrop |
276 | ITALIENSKT NATTDUKSBORD. | 3 000 EUR |
277 | HOLLÄNDSKT VITRINSKÅP. | 2 000 EUR |
278 | ENGELSKT MATBORD. | 1 800 EUR |
279 | KINESISKT SKÅP. | 1 600 EUR |
280 | GUSTAVIANSKT NATTDUKSBORD. | 650 EUR |
281 | RYSKT BORD. | 700 EUR |
282 | EMPIRE STOLAR 4 ST. | 550 EUR |
283 | GUSTAVIANSK SOFFA. | 600 EUR |
284 | TABURETT. | 700 EUR |
285 | Eliel Saarinen, MÖBELGRUPP, 4 DELAR. | 3 600 EUR |
286 | RYA. | 320 EUR |
287 | RYA. | 1 000 EUR |
288 | VÄVD TAPET, Sign. Tidigt 1600-tal, Bryssel. | Återrop |
289 | KERMAN MATTA. | Återrop |
290 | MATTA, Isfahan. Ca 420x305 cm. | Återrop |
291 | KESHAN MATTA. | 1 300 EUR |
292 | MATTA, Kirman. Ca 350x250 cm. | Återrop |
293 | KESHAN MATTA. | Återrop |
294 | KESHAN MATTA. | Återrop |
295 | MATTA, Turkmen. Ca 355x274 cm. | Återrop |
296 | MATTO, Isfahan. Ca 290 x 198 cm. | Återrop |
297 | MATTA, old, Turkmen. Ca 320x235 cm. | Återrop |
298 | MATTA, Turkmen. Ca 367x285 cm. | Återrop |
299 | MATTA, Hamadan. Ca 217x140 cm. | Återrop |